Sıkça Sorulan Sorular

  iTEP Academic Sıkça Sorulan Sorular

1470399614_Social_Media
iTEP Academic sınav sonuçlarını 5 iş günü sonra iTEP Results Verification linkinden öğrenebilirsiniz. Başvuru sahibinin T.C. kimlik numarası ve bir diğer önemli tanıcı veriyi ( İsim,Soyisim,doğum günü,test ID No ) bize sağlamanız gerekmektedir.
iTEP Academic Sınavı TOEFL IBT , IELTS ve PTE Academic sınavları ile eşdeğerdir. Eşdeğerlikler hakkında bilgiye buradan ulaşabilirsiniz.      
Sınav ücreti 129 USD + % 18 KDV ‘dir. Kayıt anında o gün geçerli olan TCMB satış kurunu baz alınarak Türk Lirası olarak ödeme yapılır. Ödemeleri dilerseniz 2 ile 9 taksit şeklinde de ödeyebilirsiniz.
iTEP Academic Sınavını Kredi kartınız ile satın alabilirsiniz. Visa ve Master kartları geçerlidir. Kredi kartına tek çekim veya 2 ile 9 taksit şeklinde de ödeme yapabilirsiniz.
iTEP Academic sınavına aşağıdaki şehirlerde ve test merkezlerinde girebilirsiniz:

Sınav merkezleri ve tarihleri

     
Sınav sonuçları tarafınıza en geç 5 iş günü sonra ulaşır. Sınav sonuçları kayıt anında bize vermiş olduğunuz email adresinize gönderilecektir. Bunun yanı sıra sınav sonuçlarınızı iTEP Results Verification bölümünden öğrenebilirsiniz.
Resmi sınav sonucunuzu göndermek istediğiniz üniversiteler listesini ve gönderilecek email aderslerin resmipuan@itepacademic.com mail adresine gönderdiğiniz takdirde bu üniversiteler sonuçlar tarafımızdan gönderilecektir.Bu işlem sadece 4 eğitim kurumu için / üniversite için yapılacaktır. Daha fazlası için her kurum için + 5 USD + %18 KDV şeklinde bir ödeme yapılması gerekmektedir.
iTEP Academic'in diğer sınavlardan farkları şunlardır:
  • iTEP Daha hızlı değerlendirilir.
  • Sonuçlar en geç 5 iş günü içinde ve genellikle daha da erken tarafınıza gönderilir.
  • iTEP uygun maliyetlidir.Sınav, dünyanın neresinde olursanız olun 129 USD dir.
  • iTEP Academic sınavı daha kısa zamanda tamamlanır.Diğer testler 3-4 saat sürerken iTEP Academic sadece 90 dakikalıık süresi ile Dünyada mevcut en hızlı yeterlilik sınavlarından biridir.
  • iTEP Academic Türkiye'de test merkezi olarak sadece devlet üniversitleri ile çalışır.
iTEP Academic sınavını satın almak için linkindeki kayıt formunu doldurduktan sonra ödeme bölümüne yönlendirileceksiniz. Ödemenizi kredi kartından tek çekim veya taksitli yapabilirsiniz.
iTEP Academic Sınavına sınav tarihinden en geç 3 gün önce kayıt olmalısınız.Son 3 gün içinde sınavda yer olup olmadığını ve kayıt olma istediğinizi geckayit@itepacademic.com mail adesine bildirirseniz size geri dönüş yaparız.
iTEP Academic sınavının yapıldığı şehirleri https://itepacademic.com/sinav-merkezleri-ve-tarihleri/ bu linkten görebilirsiniz.
iTEP Academic sınavına hazırlık için iTEP Hazırlık Platrofmu linkinden ( Sayfayı oluşturuluyor) ulaşabilirsiniz.
iTEP Academic sınav hazırlık merkezleri aşağıdadır:
iTEP Academic  okuma, dinleme ve gramer, yazma ve konuşma becerilerini değerlendirir. 90 dakika sürmektedir. Test İçeriği Her bir bölümde, sınavı alan kişiler farklı seviyelerdeki yeterlilikleri hedef alan sorular ve içerikle karşılaşmaktadır. A. Reading (Okuma) – 20 dakika / 2 bölüm Bölüm 1: 250 kelime uzunluğunda orta (intermediate)-seviye bir okuma parçası, bunu takip eden 4 çoktan seçmeli soru Bölüm 2: 450 kelime uzunluğunda üst (upper)-seviye bir okuma parçası, bunu takip eden 6 çoktan seçmeli soru B. Listening (Dinleme) – 20 dakika / 3 bölüm Bölüm 1: İleri-başlangıç (high-beginning) seviyesinden düşük-orta (low-intermediate) seviyeye kadar 2-3 cümlelik dört kısa konuşma,her birini takip eden bir çoktan seçmeli soru Bölüm 2: 2-3 dakikalık orta (intermediate) seviye bir konuşma, bunu takip eden 4 çoktan seçmeli soru Bölüm 3: 4 dakikalık üst (upper) seviye bir konuşma, bunu takip eden 6 çoktan seçmeli soru C. Grammar (Gramer) (Structure-Yapı) – 10 dakika / 1 bölüm Bu bölüm 25 çoktan seçmeli soru içermektedir. Her biri sınavı alan kişinin İngilizce yapılarının temel özelliklerine aşinalığını test etmektedir. Bu bölüm basitten karmaşığa giden bir içeriğe ve aynı zamanda başlangıçtan ileri seviyeye giden bir kelime çeşitliliğine sahiptir. Soruların her bir tipi ekranda görülen bir örnekle başlamaktadır. D. Writing (Yazma) – 25 dakika / 2 bölüm Bölüm 1: Sınavı alan kişiye düşük-orta (low-intermediate) seviyede verilen bir konuda 50-70 kelimelik bir yazı yazması için 5 dakika verilmektedir. Bölüm 2: Sınavı alan kişiye üst (upper) seviyede belirtilen konuda görüşlerini açıklaması ve desteklemesi için 175-225 kelimelik bir yazı yazması amacıyla 20 dakika verilmektedir. E. Speaking (Konuşma) – 5 dakika / 2 bölüm Bölüm 1: Sınavı alan kişi düşük-orta (low-intermediate) seviyede kısa bir soruyu duymakta ve okumaktadır. Ondan sonra sözlü bir cevap vermeye hazırlanması için 30 saniyesi ve cevaben konuşması için 45 saniyesi vardır Bölüm 2: Sınavı alan kişi üst (upper) seviyede bir konunun iki yönünü ortaya koyan bir durumla ilgili kısa bir açıklama duymaktadır. Sonrasında kendisinden bu konu ile ilgili görüş ve düşüncelerini aktarması beklenmektedir. 45 saniye hazırlık ve 60 saniye konuşma süresidir
iTEP Academic okuma, dinleme ve gramer, yazma ve konuşma becerilerini değerlendirir Ve 90 dakika sürmektedir.
Sınav gününde lütfen aşağıdaki kuraları hatırlayınız: 1.Kimlikler orijinal ve fotoğraflı olmalıdır. Fotokopi kabul edilmez. 2. Kimlikler geçerli ve süresi geçmemiş olmalıdır. Süresi dolmuş belgeler kabul edilmez. 3. Sınav katılımcısının belgeleri kayıtta kullanılan ad ve soyad ile tam olarak uyuşmalıdır. Geçersiz veya kabul edilmeyecek kimlik/kimlikler nedeniyle sınava girmenize izin verilmez ise sınavınız iptal edilir ve sınav ücretiniz iade edilmez.Ad,soyad ve fotoğraf içeren nüfus cüzdanı, pasaport, sürücü belgesi ve askeri kimlikler kabul edilir. 6. Fotokopi şeklinde olan, süresi dolmuş, cep telefonu veya başka bir cihazda gösterilen belgeler, kayıt formunda yazan ad ve soyadınızla tam uyuşmayan belgeler, uluslararası sürücü belgesi, kredi ve banka kartları, doğum sertifikası, SGK kartı ve geçici kimlik kartları kesinlikle kabul edilmez. 7. Sınav merkezine kimlik belgeleriniz haricinde hiç bir şahsi eşya ile giremezsiniz. Bu tür eşyalarınızı sınav salonun da bulunan yetkililere teslim etmelisiniz.
Puanlarınız sınav sorularında cevapladığınız doğru cevaplarınıza göre şekillenir.Sınav toplam 90 dakika sürmektedir. iTEP Academic sınavında 5 Bölüm bulunmaktadır. Gramer Okuma Yazma Dinleme Konuşma Her bir bölüm için ayrı bir puan ve toplam sınav için bir puan alırsınız.Sınav Başlangıç (Beginner) seviyesinden ileri (Advanced) seviyeye kadar toplam 6 seviyelik genel kapsamlı bir yeterliliği tespit eder.Test edilen her bir becerinin 0’dan 6’ya kadar yeterlilik seviyesini de belirler. Daha fazla doğruluk ve kesinlik için puanlar aynı zamanda ondalık (2.1 , 2.2, …. vs.) olarakta ifade edilmektedir. Sınav şu şekilde notlandırılmaktadır : Okuma,dinleme ve gramer bölümleri bilgisayar tarafından otomatik olarak puanlandırılmaktadır. Her bir bölüm eşit ağırlıklıdır.Çoktan seçmeli soru bölümlerinde yanlış cevaplar veya tahminler için bir ceza yoktur. Yazma ve Konuşma bölümleri anadili İngilizce olan , ESL eğitim almış profesyoneller tarafından standart puanlama yönerge ölçeklerine göre değerlendirilmektedir. iTEP Academic Okuma , dinleme ve gramer bölümlerinde otomatik bilgisayar puanlama yöntemleri kullanır.Otomatik puanlama yöntemleri bu üç beceriyi ölçmek için avantajlı olsa da konuşma ve yazma becerileri gibi bölümlerin içeriğinin uygunluğunu ölçemez. İçeriği daha geniş özellikleri değerlendirmek için ölçme ve değerlendirmelerinde uzman insanlar görevlendirilmektedir. Resmi puan raporu bireysel puanlanma bilgisi hem çizelge ve hem de grafik formatında göstermektedir.Grafik formatı veya beceri profili test tarafından ölçülen her bir beceride ki güçlü ve zayıf yanları ortaya koymada özellikle faydalıdır.
Sınav sonuçlarının örnek formlarına https://itepacademic.com/wp-content/uploads/2018/01/iTEP-Academic-%C3%96rnek-Skor-Raporu.pdf linkinden ulasabilirsiniz.
iTEP Academic seviyelerinin yorumlarını https://itepacademic.com/itep-dil-becerileri-tablosu/ linkten ulaşabilirsiniz.
iTEP Academic sınavını almış olduğunuz tarihinden 15 gün sonra tekrar sınavı alabilirsiniz.

Yandaki butona tıklayarak ulaşabilirsiniz.

Academic_18_Page_01

 

Size yardımcı olabileceğimiz konuları aşağıdaki form ile iletmenizi rica ederiz.

En yakın zamanda size geri dönüş yapılacaktır

T: (0216) 414 78 18

info@itepacademic.com

Osmanağa Mah. Rıhtım Cad. Başçavuş Sok : 31/11 Kadıköy-İSTANBUL